Instagram Hesabı Şikâyet Nasıl Yapılır?

Instagram hesaplarının şikayet edilmesi, şikayet edilmek istenen profillere girilmesi ile yapılabilir. Instagram profili sahipleri, ilgili kişilerin profillerine girerek hesapları üzerinden kolaylıkla Instagram hesabı şikayet etme işlemini gerçekleştirebilirler. Hesabın profilinde yer alan üç noktalı kısımdan “Şikayet Et” butonu bulunarak tıklanır.

Instagram Hesabı Şikayet Edilirse Ne Olur?

Instagram hesaplarının şikayet edilmesi sonucu, belirli bir şikayet sayısına ulaşılması ile beraber hesapların kapatılmasıdır. İlgili Instagram hesabı şikayet edildikten sonra hesap sahipleri şikayet aldıkları konusunda uyarılmaz. Ancak Instagram ilgili hesabın şikayet edilmesi sonucunda hesap kapatılabilir.

Instagram Şikayet Etme Hattı Nedir?

Instagram şikayet hattı, Instagram üzerinde bir sorunu olan, herhangi bir profilin topluluk kurallarını ihlal etmesinden veya farklı sorunlardan dolayı şikayet etmek isteyen kişilerin kullandıkları mail adresleridir. Instagram, şikayet için belirli bir numara belirlememiştir ve kullanıcıları yalnızca bu adresler üzerinden şirkete bazı profillerin şikayetlerini bildirebilirler. Şikayeti, destek ve talep amacı ile kullanılan iki farklı mail adresi vardır ve bu mail adresleri şunlardır:

Instagram Hesap Şikayet Etme Formu Nedir?

Instagram hesap şikayet formu, herhangi bir Instagram hesabının çalınmasından veya fake olan hesapların gerçek Instagram hesaplarını engellemelerinden dolayı çalınan hesapların başkaları tarafından şikayet edilmeleri amacıyla kullanılan formlardır. Instagram hesabı şikayet etmek için genellikle doğrudan şikayet etme yöntemi kullanılır ancak Bu formun doldurulması da günümüzde oldukça tercih edilen yöntemlerden biridir.

Savcılığa Instagram Hesabı Şikayet Etme Nasıl Yapılır?

Instagram hesaplarının savcılığa şikayetleri, ilgili hesap sahiplerinin rahatsız oldukları hesap sahiplerini fiziki olarak bir avukata veya doğrudan savcılığa giderek yapılır. Ancak bir Instagram hesabının şikayet edilebilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi zorunludur. Bu şartlar şöyle sıralanmıştır:

  • Uygunsuz paylaşımlar
  • Tehdit içeren paylaşımlar
  • Suç niteliğini taşıyan paylaşımlar

Tüm bu durumlar, sohbet esnasında yapılmışsa kişiler kolaylıkla bulunarak cezalandırılır. Sohbet dışında, sürekli olarak bu ve türevleri içeriklerde paylaşım yapan hesaplar da bulunur ve cezalandırılırlar.

Instagram Şikayet Edilen Hesabı Geri Alma Nasıl Yapılır?

Hesaplardan şikayetleri geri çekme işlemleri, herhangi bir şekilde yapılamaz. Şikayet edilmiş herhangi bir hesap, şikayet edilmelerinden sonra engellenebilirler. Engelleri geri alınabilir ancak edilen şikayetlerinin herhangi bir şekilde geri alınabilinmesi mümkün değildir.

Bir Instagram Hesabını Kaç Kişi Şikayet Ederse Kapanır?

Instagram hesaplarının şikayetle kapanması için belirli bir sayıda şikayet almalarına gerek yoktur. Instagram, şikayet sonucu hesapların kapanabilmesi için buna belirli bir limit koymamıştır. Edilen şikayetlerin incelenmesi sonucunda, eğer hesap hakkında yapılmış olan şikayetler haklı ise hesap kapatılır ve açılmaz.

Çalınan Bir Hesap Nasıl Kapatılır?

Çalınan Instagram hesabının kapatılması, şikayet etme yöntemiyle gerçekleştirilebilir. Bir hesabın çalınması ve kişisel profilden çıkarılmasından sonra, sürekli olarak başka birini taklit etmesi gerekçesi ile şikayetlerinin iletilmesi ile beraber kapatılabilir. Ancak şikayetlerin üst üste gelmesi ve yetkililer tarafından fark edilmesiyle beraber hesap daha hızlı bir şekilde kapanabilir.

Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti Ne Yapmalıyım?

Instagram hesaplarının çalınması durumunda, öncelikle hesap sahiplerinin hala hesaplarına erişimleri mevcutsa hesap şifrelerini değiştirmeleri gereklidir. Hesaplarının şifrelerinin değişmesi ve hesaba girilen diğer cihazlardan çıkış yapılması ile beraber sorun bazen çözülebilir. Ancak hesap ile etkileşimin kalmadığı zamanlarda hesap sahiplerinin yapabilecekleri pek bir seçenekleri kalmaz. Bundan dolayı da kendi hesaplarını dışarıdan görebilen kişilere Instagram hesabı şikayet ettirmeleri gerekecektir. Bu yöntem sayesinde hesaplar işleme alınacak ve en kısa zamanda kapanacaklardır.

Kaynak: TTMedya Takipçi Satın Al Hizmetleri