Youtube Gizlilik Modu Nedir?

Youtube’un gizlilik modu, Youtube kullanıcılarının Youtube üzerinden yaptıkları aramaların kaydedilmemesini sağlayan moddur. Youtube gizlilik modu kullanan kişiler, Youtube üzerinde arama yapmamış ve hesaplarında oturum açmamış gibi görünürler. Bundan dolayı da kimse yapmış olduklarını takip edemez.

Youtube Gizlilik Modundan Nasıl Çıkılır?

Youtube gizlilik modundan çıkma, Youtube hesaplarına giriş yapıldığı yerden profil fotoğrafına tıklanmasından sonra sıralanan seçeneklerin arasında yer alan “Gizli Modu Kapat” seçeneğinin seçilmesi ile gerçekleştirilir. Bu seçenek üzerinden Youtube gizli modu açma ve kapatma işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Youtube Gizlilik Modu Ne İşe Yarar?

Youtube gizlilik modunun kullanılması, Youtube arama geçmişinin kaydedilmemesini sağlar. Bu sayede Youtube, gizli mod kullanıcıları için herhangi bir şekilde ne yaptıklarını kaydedemez. Kayıt altına alınmaması durumuyla beraber de kendilerine izlediklerinden esinlenerek yeni videoların önerilerini yapamaz.

Youtube Gizlilik Modu Nasıl Açılır?

Youtube gizli modun açılışı için öncelikli olarak Youtube profil fotoğrafına tıklanması gerekir. Profil fotoğrafına tıklanmasından sonra kişilerin karşısına ayarlar sekmesi açılır. Ayarlar sayfasından “Gizlilik Modunu Açma” seçeneğine tıklanması ile beraber kolaylıkla gizlilik moduna geçilebilir. Kapatılmadığı sürece Youtube, gizlilik modunda kalacaktır.

Gizli Mod Gerçekten Gizli Mi?

Gizli modların gizlilikleri, hangi platform üzerinde kullanılıyor olursa olsun yalnızca ilgili cihaz ve platformda gizlilik sağlar. Gizli modda yapılan her arama ve işlem de izlenebilirdir. Gizli mod günümüzde takip edilmemek amacı ile kullanılır. Ancak Youtube gizlilik modu gibi gizli modu olan tüm uygulamalarda sadece arama sonuçları gizlenir. Esas olarak IP adresinin veya diğer verilen gizlenebilmesi söz konusu değildir.

Gizli Mod Takip Edilir Mi?

Gizli modun takip edilebilirliği, ilgili cihaz için mümkün değildir. Yani, herhangi bir uygulamada gizli modun kullanımı, kullanıcıların gizli modda yapmış oldukları eylemlerin tümünün silinmesine neden olur. Ancak bu silinme işlemi sadece ilgili cihazdan gerçekleşir. IP adresleri üzerinden herhangi bir silinme gerçekleşemez.

Gizli Sekme Geçmişi Görülebilir Mi? 

Gizli modda geçmişin görüntülenme durumu yoktur. Gizli modda hangi tarayıcı üzerinden arama yapılırsa yapılsın hiçbirinden elde edilen sonuçlar ilgili tarayıcıya kaydedilmez. Kaydedilme işlemlerinin yapılmamasından dolayı da tarayıcı sekmesinin kapatılmasından sonra hiçbir veri geçmişte görünmez. Geçmişte görünmeyen verilerle beraber, kişilerin kullanmakta oldukları cihazda yapılan aramalara yönelik tavsiye edilen içerikler de görülemez.

Girdiğimiz Siteler Kayıt Altına Alınıyor Mu?

Ziyaret edilen sitelerin kaydedilmesi, herhangi bir tarayıcı üzerinden yapılan işlemler için gerçekleştirilir. Google, Yandex veya Opera gibi tarayıcıların her birinden yapılan aramalar, bilgisayarın geçmişine kaydedilir. Yapılan aramalara yönelik olarak reklamlar ve diğer ürünler, arama sahiplerine gösterilir. Gizli sekmeden yapılan aramalar ise herhangi bir şekilde takip edilemez. Çünkü hangi arama motoru kullanılırsa kullanılsın girilmiş olan sitelerden çıkıldığı anda gizli mod kullanımı ile beraber veriler silinecektir. Bundan dolayı da yapılan aramaların gizli modda yapılması daha doğru olacaktır.

İnternet Arama Geçmişi Kaç Yıl Saklanır?

Arama geçmişinin saklanma süresi, zorunlu olarak 2 yıldır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından internet kullanımı için getirilen bu zorunluluk ile beraber, tarayıcılar üzerinden girilmiş olan internet sitelerinin tümü, 2 yıl kadar saklanır. 2 yılın sonunda ise veriler silinmeye başlanır.

Youtube Gizli Olarak Kaydedildi Ne Demek?

Youtube’un gizli kaydedilmesi, abonelerin hesaplarının gizlilik ayarlarını aktifleştirdiği anlamını taşır. Eğer herhangi bir üye, Youtube gizlilik modu aktifleştirmesi yapmamışsa, hemen Youtube hesap şifrelerini değiştirmeleri gereklidir. Hesaplarına farklı biri girmiş olabilir ve bu durumda hesaplarının kurtarılması gereklidir.

Kaynak: TTMedya Takipçi Satın Al Hizmetleri