Instagram Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Instagram şifresini unutma problemi yaşamakta olan kişiler, hesaplarına giriş yapmak için en hızlı ve çözüm sunabilir yöntemi ararlar. Hesaplarından şifre bilgisini kaydetmeden çıkış yapan ve şifrelerini unutan kişiler Instagram hesaplarının şifresini yenilemek için birtakım yöntemler denerler. Unutulan Instagram şifreleri için en doğru yöntem şu şekildedir:

 • Instagram şifresi unutulduğu durumlarda yapılması gereken ilk şey Instagram uygulamasını açmaktır.
 • Instagram uygulamasına girildikten sonra ekranda yer almakta olan ‘Şifreni mi unuttun?’ butonuna tıklanır.
 • Butona tıklandıktan sonra çıkan ekranda E-posta adresi ya da cep telefon numarası girilerek şifre sıfırlama talebinde bulunulur.
 • Eğer e-posta üzerinden şifre sıfırlama talebinde bulunulursa belirtilen e-mail adresine şifre sıfırlama linki gönderilir. Bu linke tıklandığı zaman şifre değiştirme işlemi yapılabilir.
 • Cep telefon numarası üzerinden şifre sıfırlama talebinde bulunulduğu zaman belirtilen telefon numarasına sms olarak şifre sıfırlama linki gönderilir. Bu linke tıklandığı zaman şifre değiştirme işlemi için Instagram uygulamasına yönlendirme işlemi olur. Açılan sayfaya yeni şifre iki kez girilerek şifre değiştirme işlemi tamamlanır.

Instagram Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram şifresini değiştirmek için öncelikle mevcut şifrenin biliniyor olması gerekir. Instagram şifresini yenileme esnasında eski şifre bilgisi de talep edilir. Eğer eski şifre unutulursa, giriş sayfasındaki ‘Şifreni mi unuttun?’ butonu tıklanarak yeni şifre talebinde bulunmak mümkündür. Instagram şifresini değiştirmek için izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

 • Mevcut Instagram şifresinin değiştirilmesi için öncelikle uygulamaya giriş yapılması gerekir.
 • Daha sonra sağ alt köşedeki ‘Profil’ kısmına giriş yapılır. Daha sonra sağ üst köşede bulunan menü kısmına giriş yapılır.
 • Sağ üst köşede yer almakta olan menü açıldıktan sonra ‘Ayarlar’ butonuna tıklanarak ‘Güvenlik’ sekmesine giriş yapılır.
 • ‘Güvenlik’ sekmesi üzerinden ‘Şifre’ bölümüne girilir. Ardından mevcut şifre 1 kez, oluşturulmak istenen yeni şifre 2 kez ilgili alanlara yazılır ve sağ üstteki onay tuşuna basılır.
 • Tüm bu işlemler sonrasında Instagram şifresi başarı ile değiştirilmiş olur.

Instagram Şifre Yenileme Linki Nedir?

Instagram şifre güncelleme linki şifrelerin unutulduğu durumlarda yeni şifre talebinde bulunmak için gerekli olan linktir. Unutulan Instagram şifreleri bu link yardımı ile yenilenebilir. Linke tıkladıktan sonra Instagram hesabının kayıtlı olduğu e-mail adresi ya da cep telefon numarası girilmelidir. Mail ya da telefon numarasına gelen yenileme bağlantısı ile şifre güncelleme işlemi yapılabilir. Instagram şifresini yenilemek için https://www.instagram.com/accounts/password/reset/?hl=tr adresine giriş yapmak gerekir.

Instagram Şifreleri Nasıl Olmalıdır?

Instagram şifrelerinin özellikleri Instagram yapımcıları tarafından belirlenmiştir. Her web sitesinde ve uygulamalarda kullanılacak olan şifrelerin bazı niteliklere sahip olması gerekir. Bu nitelikler uygulama ya da sitelerin yapımcıları tarafından belirlenir ve şifre oluşturma işlemi esnasında kullanıcılara belirtilir. Instagram şifresi oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar şu şekilde olmalıdır:

 • Instagram şifreleri en az 8 karakterden oluşmalıdır.
 • Instagram şifresi oluştururken oluşturulan şifrenin içerisinde harfler, rakamlar, semboller kullanılmalıdır.
 • Oluşturulan Instagram şifresinde büyük ve küçük harfler bir arada kullanılmalıdır.

Bu niteliklere sahip bir şifre oluşturmak, saldırganların şifreleri çalmasına engel olur. Şifre oluşturma esnasında herhangi bir hata yapıldığı zaman uygulama tarafından kişiye bildirim yapılır ve şifrenin düzeltilmesi istenir.

Instagram Hesabıma Neden Giriş Yapamıyorum?

Instagram hesabına girememenin çeşitli nedenleri olabilir. Instagram hesabına giriş yapamıyor olmanın sebepleri unutulan Instagram şifreleri, kapanan Instagram hesapları ve çalınmış olan Instagram hesapları olabilir. Bu durumlarda şifre yenileme işlemleri denenmeli, hesaba ulaşılamadığı durumda Instagram yardım merkezinden destek alınmalıdır.

Kaynak: TTMedya Takipçi Satın Al Hizmetleri