Instagram Durduruldu Problemi Nedir, Neden Olur?

Instagram, dünya çapında kişilerin sıklıkla kullanım sağladıkları bir sosyal platformdur. Oldukça yoğun olarak kullanımı gerçekleştirilen Instagram, birçok kullanıcı tarafından ‘Instagram durduruldu’ hatası verebilmektedir. Bu durumun uygulama kaynaklı olduğu düşünülse bile, aslında sorun Instagram uygulaması ile alakalı değildir. Instagram durduruldu probleminin nedenleri şunlar olabilmektedir;

 • Android ya da IOS işletim sistemine sahip telefonlardaki Instagram uygulamalarının güncel olmaması,
 • Instagram uygulamasının açık olmasının yanı sıra, akıllı telefonların ön bellek kapasitelerinin çok dolu olması.

Instagram uygulamasında aktif olarak kullanım sağlanılırken, bu uygulamanın durdurulması ya da uygulamanın otomatik olarak kapanması belirtmiş olduğumuz iki nedenden dolayı meydana gelmektedir.

Instagram Durduruldu Sorunu Nasıl Çözülür?

Instagram uygulamasında kullanıcıların sıklıkla karşılaştıkları bu sorun, telefonların ve Instagram uygulamasının güncellenmesi ile düzeltilebilir. Bunun için kişilerin kullanım sağladıkları işletim sistemlerine göre farklı adımlar izlemesi gerekmektedir. Instagram durduruldu sorunun çözümü Android işletim sistemine sahip telefonlarda şu şekilde gerçekleştirilmelidir;

 • İlk olarak telefonda yer alan ‘ayarlar’ menüsüne giriş yapılmalıdır.
 • Bu menüde, telefonun güncellemelerinin olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Telefona ait güncelleme var ise, öncellikle bu işlem yapılmalıdır.
 • Ardından Play Store’ uygulamasına giriş yapılarak, Instagram uygulamasına ait bir güncellemenin olup olmadığı kontrol edilmeli, gerekli güncelleme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.
 • Instagram durduruldu sorunun çözümü, IOS işletim sistemlerinde ise şu şekilde gerçekleşmektedir;
 • IOS işletim sistemine sahip telefonunuzun, Android işletim sistemlerinde de olduğu gibi ‘ayarlar’ menüsüne giriş yapın.
 • Bu menü altında telefon ile ilgili bir yazılım güncellemesinin olup olmadığını kontrol edin.
 • Yazılım güncellemesi var ise ilk olarak bu güncelleme işlemini gerçekleştirin.
 • Ardından, AppStore uygulamasına giriş yapın.
 • AppStore uygulamasının arama kısmına ‘Instagram’ yazın ve bu uygulamaya ait bir güncelleme işlemi var ise bunu gerçekleştirin.
 • Bu işlemlerin ardından telefonda yer alan Instagram uygulamasına giriş yapın ve hatanın devam edip etmediğini kontrol edin.

Instagram İçin Telefonlarda Ön Bellek Nasıl Temizlenir?

Instagram’ın durdurulma hatası, bu uygulamanın güncel olmamasından kaynaklanabileceği gibi telefonların arka planında farklı uygulamaların sürekli çalışmasından da kaynaklanabilir. Kullanıcılar Instagram uygulamasında iken, telefonun arka planında sürekli açık ve çalışır vaziyette olan diğer programlar, Instagram uygulamasının çalışması için gerekli performansı sergileyemez. Bu nedenle de Instagram durduruldu hatası kullanıcıların karşısına çıkar. Telefonda açık uygulamaların kapatılmasının yanı sıra, uygulamaya ait ön bellek temizliğinin yapılması da hata alınmasını durdurabilmektedir. Telefonlarda ön bellek temizliği, telefonların sahip olduğu işletim sistemlerine göre değişiklik göstermektedir.

 • IOS işletim sistemine sahip olan telefonlar ön bellek temizlenmesi için ayarlar menüsünde giriş yapılarak, uygulamaların yer aldığı menü seçilmelidir. Burada Instagram uygulaması seçilerek ‘ön belleği temizle’ butonuna basılmalıdır. Bu işlemin ardından telefonda yer alan Instagram uygulamasından çıkış yapılacaktır. Bu nedenle, uygulamaya girmek için tekrar kullanıcı adı şifre girilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda IOS işletim sistemine sahip telefonların ‘home’ tuşuna iki kere basılarak açık uygulamalar listelenebilir ve bu uygulamaların kapatılması sağlanabilir.
 • Android işletim sistemine sahip telefonlarda da aynı şekilde, ayarlar ve uygulamalar menülerine giriş yapılmalı ve Instagram uygulamasına ait ön bellek temizliği gerçekleştirilmelidir. Android telefonlarda da ekranda yer alan ‘kare’ ikonuna basılarak, açık olan arka plan uygulamalarının kapatılması gerçekleştirilmektedir.

Instagram Durduruldu Hatası Gidermenin Diğer Yolları Nelerdir?

Yukarıda belirtilen işlemlerin gerçekleştirilmesinin ardından, Instagram durduruldu hatasının alınmaya devam edilmesi durumunda, Instagram durduruldu hatası için tercih edilecek diğer yollar arasında bu uygulamanın telefonlardan tamamen silinmesi ve ilgili işletim sistemine ait mağazadan tekrar uygulamanın indirilmesi yer almaktadır. Bu işlemi gerçekleştirirken hem Instagram uygulamasını kaldırdıktan sonra hem de yeniden uygulamanın indirilmesinden sonra telefonlar baştan başlatılmalıdır. Bu sayede, işlemlerin daha sağlıklı gerçekleşmesine imkan sunulmuş olunacaktır.

Instagram Durduruldu Hatası İçin Geri Bildirim Nasıl Yapılır?

Yapılması gereken tüm yöntemlerin uygulanmasına rağmen, Instagram uygulamasının hata vermeye devam etmesi durumunda, uygulama içi geri bildirim yapılarak sorunun Instagram yetkililerine aktarılması sağlanılmalıdır. Instagram geri bildirimi yapmak için ilk olarak uygulamaya giriş yapılmalıdır. Ardından, profil sayfasında sağ üst köşede yer alan üç çiziden oluşan ikon tıklanmalıdır. Açılan menüden sırası ile ayarlar, yardım ve sorun bildir seçenekleri tıklamalıdır. Bu kısımda kullanıcılara sunulan üç seçenekten ‘bir şey çalışmıyor’ seçeneği tıklanmalıdır. Böylelikle sürekli alınan hata, Instagram yetkililerine iletilecektir. İletilen konu ile ilgili tercih edilen iletişim kanallarından kullanıcılara dönüş sağlanılmaktadır.

Kaynak: TTMedya Takipçi Satın Al Hizmetleri