Instagram’da Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Instagram arama geçmişi silme işlemini gerçekleştirmek, önceden arama çubuğu vasıtası ile arama yaptığınız kişi ya da etiketlerin görünürlüğünün ortadan kaldırılmasını sağlar. Instagram, arama çubuğunda neler aratıldığına dikkat eder. Bu bilgileri alarak, keşfet kısmında kişiye özel olarak yayınladığı gönderileri hangi türde oluşturacağına karar verir. Instagram arama geçmişi, Instagram uygulamasının algoritmasına katkıda bulunur. Instagram arama geçmişini silmek, keşfette çıkmakta olan gönderilerin sınırlanmasına ve tekrarlanmamasına yardımcı olur. Instagram arama geçmişini silmek için kullanılan cihazın türü önem taşır. Bilgisayar ve telefon üzerinden Instagram arama geçmişini silmek için izlenmesi gereken yol farklılık gösterir.

Instagram Arama Geçmişi Telefondan Nasıl Silinir?

Telefondan Instagram arama geçmişi silme işlemi için öncelikle Instagram hesabına giriş yapılması gerekir. İlgili Instagram hesabına giriş yaptıktan sonra izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

 • Öncelikle sağ alt köşede yer almakta olan simge yardımı ile profile ulaşılmalıdır.
 • Daha sonra sağ üst köşede yer alan ‘Menü’ açılarak burada yer almakta olan ‘Ayarlar’ seçeneğine tıklanır.
 • Ayarlar sekmesi açıldıktan sonra ‘Güvenlik’ kısmına giriş yapılır.
 • Güvenlik kısmının alt bölümlerinde yer almakta olan ‘Arama Geçmişini Temizle’ butonuna tıklanarak arama geçmişi silme işlemi tamamlanır.

Instagram arama geçmişini silmek için doğrudan arama motoru da kullanılabilir. Bu yöntem şu şekildedir:

 • Instagram arama motoru açılır.
 • Arama motorunda aratılmış olan ve silinmek isteyen hesap ya da etiketlerin sağ tarafında yer almakta olan ‘X’ butonuna tıklayarak silme işlemi gerçekleştirilir.
 • Tüm arama geçmişi silinmek isteniyorsa arama geçmişinde yer almakta olan bütün profil ve etiketler için aynı işlem tekrarlanmalıdır.

Instagram Arama Geçmişi Bilgisayardan Nasıl Silinir?

Bilgisayardaki Instagram arama geçmişini silmek için öncelikle Instagram web sitesine giriş yapmak gerekir. Kullanıcı adı ve şifre ile Instagram hesabına giriş yapılmalıdır. Instagram arama geçmişi telefon ve bilgisayar üzerinden farklı yollar vasıtası ile ulaşılabilen bir sekmedir. Bilgisayar üzerinden Instagram arama geçmişi silmek için şu adımlar takip edilmelidir?

 • Instagram hesabında bulunan ‘Ayarlar’ sekmesine giriş yapılmalıdır. Masaüstü bilgisayarlarda bu sekme ‘dişli’ şeklinde bulunur.
 • Daha sonra ‘Gizlilik ve Güvenlik’ sekmesine giriş yapılarak "Hesap Verilerini Görüntüle" butonuna tıklanmalıdır.
 • "Hesap Verilerini Görüntüle" butonuna tıklandıktan sonra meydana açılan sayfada ‘Arama Geçmişi’ tıklanarak ‘Tümünü Görüntüle’ seçeneği seçilmelidir.
 • ‘Tümünü Görüntüle’ seçeneği seçildikten sonra açılan sayfada yer almakta olan ‘Arama Geçmişini Temizle’ seçeneğine tıklanarak arama geçmişi temizleme işlemi tamamlanmış olur.

Instagram Arama Geçmişi Ne İşe Yarar?

Instagram arama geçmişinin amacı Instagram kullanıcılarının daha önceden arama yaptığı profil ya da etiketlere yeniden ulaşmasını sağlamaktır. Arama motoruna tıklayarak daha önce aranmış olan etiket, profil ya da sayfalara ulaşım sağlamak mümkündür.

Bunun dışında Instagram arama geçmişinin bir özelliği daha vardır. Instagram geliştiricileri, arama motorundan faydalanarak kişilerin ilgi alanlarını tespit ederler. Örneğin; arama motorundan aratılan kişilerin takip ettiği kişileri öneri olarak kullanıcıların karşısına çıkartırlar. Bununla birlikte aratılan etiketlerin konuları ile ilgili gönderilerle benzerlik göstermekte olan gönderileri kişiye özel keşfet kısmında kişinin görmesini sağlarlar.

Bazı Instagram kullanıcıları Instagram arama geçmişi özelliğini kapatmak isterler. Instagram arama geçmişini durdurmak mümkün değildir; ancak arama geçmişi silinebilir özelliktedir. Instagram ayarlar kısmından ‘Arama geçmişini temizle’ butonuna tıklayarak arama geçmişini silmek mümkündür.

Instagram Arama Geçmişi Neden Görünmez?

Instagram arama geçmişinin görünmemesi durumu meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda öncelikle kullanılan Instagram uygulamasının güncel olup olmadığı kontrol edilmelidir. Uygulamanın güncellenmemesi durumlarında Instagram arama geçmişi aktifliğini kaybedebilir. Bununla birlikte Instagram yeni özellikler denemek istediği zaman bazı kullanıcıları ‘deneme grubuna’ dahil eder. Bu durumdan kullanıcılara haber vermez. Instagram arama geçmişinin görünmemesi, deneme grubuna dahil edilmiş olmanın belirtisi de olabilir.

Kaynak: TTMedya Takipçi Satın Al Hizmetleri