Influencer Ne Demek

Yazar: TTMedya

Çağımızın gelişen internet dünyası ile yeni meslek grupları da türedi. Bunlardan en popüleri tartışmasız influencer’lık. Daha çok yeni bir meslek olduğu için birçok insan daha ne olduğunu bile bilmiyor. Merak etmeyin, siz bu yazı sayesinde influencer’lık hakkında detaylı bir bilgi sahibi olacaksınız.

Influencer Ne Demek?

Influencer, sahip olduğu dijital kaynaklar sayesinde herhangi bir ürün ya da servis hakkında belirli bir topluluğu etkileme gücüne sahip olan kişi veya kişiler grubuna verilen isimdir. Bunu örneklendirirsek şu şekilde yapabiliriz. İnstagram üzerinden takipçi sayısı 500 binin üstünde influencer’lar ile bir reklam anlaşması yaptınız. Reklamını vereceğiniz ürün ise basit bir şapka olsun. Hepsine bu şapkayı gönderiyorsunuz ve bunun karşılığında belli bir ücret ödüyorsunuz. Influencer’lar ise ürününüzün reklamını viral bir şekilde insanlara yayıyorlar. Bu şekilde ürününüz basit bir reklam olmaktan çıkıyor ve daha çok rağbet görüyor.

Kimler Influencer’dır?

Dijital bir kaynak üzerinde belirli bir topluluğa hitap eden herkese influencer diyebiliriz.  Dijital kaynaktan kastımız; facebook, instagram, twitter gibi sosyal medya uygulamaları.