IGTV Nedir, Nasıl Kullanılır?

IGTV, Instagram uygulamasının kullanıcılarına sunmuş olduğu uzun süreli video paylaşım imkanı sunan bir özelliktir. Akıllı telefonlarda yer alan Instagram platformu, kişiler tarafından en sık kullanılan uygulama olarak bilinmektedir. Kişilerin farklı amaçlar için düzenli olarak fotoğraf ve video paylaşımı yaptıkları bu sosyal platform, sınırlı süreye sahip video içeriklerinin paylaşılmasına imkan sunmakta idi. Instagram hikayeleri kısmında paylaşılan videolar on beş saniyelik bir süreye sahipken, gönderilerde paylaşılan videolar ise, bir dakikalık sürelere sahip olabilmektedir. IGTV kullanımı aracılığı ile paylaşılan videolar ise bir saatlik bir süreye sahiptir. IGTV uygulamasının sunmuş olduğu bu süre, Instagram kullanıcıları tarafından oldukça büyük bir beğeni toplamış durumdadır.

IGTV Nasıl Kullanılır?

IGTV kullanımı oldukça kolaydır. Bunun için sadece bir Instagram hesabına sahip olunması yeterlidir. Daha önce hiç IGTV aracılığı ile video paylaşımında bulunmayan kullanıcılar tarafından da saniyeler içerisinde IGTV kullanımı gerçekleştirilebilir. IGTV kullanımı için şu adımların izlenmesi yeterlidir;

 • Öncelikle akıllı telefondalar yer alan Instagram uygulaması açılmalıdır.
 • Karşınıza çıkan sayfanın sağ alt köşesinde yer alan size ait profil resmi tıklanmalıdır.
 • Profil resmi tıklandıktan sonra kendi profil sayfanızda isminizin yanındaki ‘artı’ ikonunu tıklayın.
 • Artı ikonunun açtığı menüde yer alan IGTV videosu seçeneğini tıklayın.
 • Bu aşamada ilk IGTV videosunun çekimine başlayabilirsiniz.
 • Farklı kullanıcıların profil ekranlarına giriş yaparak, bu sayfada yer alan IGTV ikonunun tıklanması ile takip edilen kişilerin IGTV videolarına erişim sağlanılır.

IGTV’nin Özellikleri Nelerdir?

IGTV’nin en dikkat çekici özellikleri arasında, hikaye paylaşımlarında olduğu gibi belirli bir süre yerine, kullanıcıların istediği süre boyunca profilde yer alabilmesidir. Bunun yanı sıra IGTV, uzun süreli içeriklerin hazırlanıp takipçiler ile paylaşılmasına da izin vermektedir. IGTV’nin özellikleri arasında şunlarda yer almaktadır;

 • Yüklenilen videolar, kullanıcıların silmediği sürece kanalda kalmaktadır. Kullanıcıları takip eden ya da etmeyen herkes, IGTV içeriklerine erişim sağlayabilmektedir.
 • Tam ekran formatında bir saate kadar video paylaşımı yapılmaktadır. IGTV ile yatay forma video çekilmemesine de bu aşamada dikkat edilmelidir.
 • IGTV ile kullanıcılar kendilerine ait bir kanala sahip olabilmektedir. Farklı kullanıcılar da bu kanala abone olabilir ve kullanıcıların içeriklerini düzenli olarak izleyebilirler.
 • IGTV de videolara otomatik olarak oynatılmaktadır. Farklı kanallara geçiş yapmak için IGTV sayfasında yer alan arama seçenekleri kullanılmalıdır.
 • IGTV kanal ve video içerikleri sadece mobil cihazlara özel olarak tasarlanmıştır.
 • IGTV uygulaması, kullanıcıların kendilerine göre bir arama kaydı oluşturabileceği ve sadece ilgi alanında yer alan içerikleri görmesini sağlayabileceği özelliklere de sahiptir.

IGTV Kanalı Nasıl Açılır?

IGTV kanalı açarak, bu kanalda kullanıcıların kendi içeriklerini paylaşması oldukça kolaydır. Sahip olunan Instagram uygulamasına giriş yaptıktan sonra video izleme ekranının alt kısmında profil resmi yer almaktadır. Bu ikonun tıklanması ile kullanıcıların kendi profillerine geçiş yapması sağlanmaktadır.

Buradaki ‘artı’ ikonu aracılığı ile IGTV aracına geçiş yapılmaktadır. Açılan yeni menüde ‘kanal oluştur’ seçeneği tıklanarak, IGTV kanal açma işlemi gerçekleştirilir. Ekranda bulunan ‘+’ işaretine tıklayarak ilk videonu kanala yüklenmesi gerçekleştirilir. Bu aşamada kullanıcıların dikkat etmesi gereken ilk şey, videonun mutlaka dikey formatta ve önceden kaydedilmiş olması gerektiğidir. IGTV ile montajlanmış hazır videoların yüklenmesinin yanı sıra, kullanıcılar için bilgiler de eklenebilir.

IGTV’nin Kullanım Amacı Nedir?

IGTV, Instagram kullanıcıları tarafından farklı nedenlerden dolayı tercih edilebilir. Bunlar, kişilerin sahip oldukları hesaplar ile ilgilidir. IGTV’nin kullanım amaçları şu şekilde sıralanabilir;

 • IGTV, Instagram kullanıcılarının online olarak satış yaptıkları ürünlerinin ayrıntılı reklamları ya da tanıtımları için tercih edilebilir.
 • Instagram kullanıcılarının kendilerine ait içerikler oluşturması için IGTV Instagram aracı kullanılabilir.
 • Bunun yanı sıra, Instagram fenomenlerinin sıklıkla tercih ettiği IGTV içerikleri, kendi takipçileri ile düzenli bir etkileşim kurulmasında oldukça etkili bir yoldur.

Kaynak: TTMedya Takipçi Satın Al Hizmetleri